Here are the scores and digital images from tonight’s competition, judged by Paul Radden:
PRINTS |
|||
Member | Title | Score | |
1 |
Steve Granger | And the Time is? |
10 |
2 |
Tony Maynard-Smith | Ice and Water |
8 |
3 |
Dave Cheesman | Wreck on Loch Linnhe |
7 |
4 |
Maija McDougal | Way Up |
8 |
5 |
Terry Linton | The Boot |
8 |
6 |
Rob Weavers | Cascade |
9 |
7 |
Jeremy Lintott | Opening Soon |
10 |
8 |
Andy Hyde | Cubism |
7 |
9 |
Simon Maddison | Portrait at the Taj |
7.5 |
10 |
Greg Covington | Swedish Lake |
8 |
11 |
Dave Martin | Columbines |
9 |
12 |
Dennis Anguige | St. Abb’s Head |
7 |
13 |
Rafe Abrook | South Farm |
9 |
14 |
Steve Granger | Snowdrop |
9 |
15 |
Tony Maynard-Smith | Berlin Memorial |
9 |
16 |
Dave Cheesman | Hatch |
8 |
17 |
Maija McDougal | Glass Blower |
8 |
18 |
Terry Linton | First in the Queue |
7.5 |
19 |
Rob Weavers | Last Light on the Lavender Fields |
7 |
20 |
Jeremy Lintott | Comma |
10 |
21 |
Andy Hyde | I Do This For Fun You Know |
8 |
22 |
Simon Maddison | Cleaner Reflected |
8 |
23 |
Greg Covington | Icefall Abstract |
8 |
24 |
Dave Martin | Rain Drops on Nigella |
7.5 |
25 |
Dennis Anguige | Atacama Sunset |
7 |
26 |
Rafe Abrook | Brick Lane |
10 |
Projected Images |
|||
Member | Title | Score | |
1 |
Gareth Kitchener | 16th Century Stables, Willington |
7 |
2 |
Steve Granger | 240 Volts |
9 |
3 |
Tony Ferns | A pint at Sunset |
6 |
4 |
Greg Evans | Across The Water |
6.5 |
5 |
Maija McDougal | Balancing Act |
8 |
6 |
Jeremy Lintott | Chalkhill Blue in Dusk Light |
7.5 |
7 |
Greg Evans | Climb Towards The light |
6 |
8 |
Tom Salmond | Contrasting Texture |
6.5 |
9 |
Tony James | Cormorant Fisherman |
9 |
10 |
Rafe Abrook | Cowes Week |
7 |
11 |
Gavin Baker | Defend |
7 |
12 |
Andy Hyde | Display Area |
9.5 |
13 |
Rosemary Kitchener | Dodgem Dad |
8 |
14 |
Marcus Jackson | Duckling |
7 |
15 |
Simon Maddison | Ella |
10 |
16 |
Colin Hewett | Ethiopian Shepherd |
7 |
17 |
Dave Cheesman | Foot Locker |
10 |
18 |
Cindy Tait | Galway |
6 |
19 |
Greg Covington | Glencoe |
10 |
20 |
Rob Weavers | Golden Eye |
7.5 |
21 |
Chloe Markham | Great Crested Grebe |
7 |
22 |
Tom Salmond | Grimsthorpe |
7 |
23 |
Dave Cheesman | Gulls and Man |
7 |
24 |
Rosemary Kitchener | Hawkeye |
8 |
25 |
Chloe Markham | Hay Rolls |
6 |
26 |
Marcus Jackson | Heron |
7.5 |
27 |
Steve Granger | Holkham Baywatch |
9 |
28 |
Greg Covington | Icy Loch |
8 |
29 |
Dennis Anguige | Leg Rower |
7.5 |
30 |
Dave Martin | Leucojum Aestium |
10 |
31 |
Tony James | Li River |
8 |
32 |
Colin Hewett | Library of Celsus |
8 |
33 |
Tony Maynard-Smith | Lucifer |
7 |
34 |
Gareth Kitchener | Not Another Steam Fayre Photo! |
8.5 |
35 |
Gavin Baker | One More Chapter |
8 |
36 |
Dave Martin | Seal Pup |
9.5 |
37 |
Andy Hyde | Speed Machine |
8 |
38 |
Matt Sweeney | Still Life |
7 |
39 |
Dennis Anguige | Sunrise |
8 |
40 |
Jeremy Lintott | Tango |
8 |
41 |
Tony Maynard-Smith | The Bistro |
8 |
42 |
Maija McDougal | The Sun |
6 |
43 |
Rob Weavers | Time Traveller |
7.5 |
44 |
Matt Sweeney | Twin Peaks |
8 |
45 |
Rafe Abrook | Two Brides |
8 |
46 |
Tony Ferns | Watching the Sky |
6.5 |
47 |
Cindy Tait | We all need our mobiles |
6 |
48 |
Simon Maddison | Yellow |
8 |